Як мотивувати себе вчитися?

5 Лютого 2020

Ми постійно ставимо собі нові цілі, прописуємо заплановане. Але часом буває так складно почати бігати зранку чи вчити англійську/німецьку/французьку. Особливо важко змусити себе вчитися тоді, коли тобі все це набридло. Тут на допомогу приходить мотивація.

Мотивація, згідно з визначенням психологів, – це стан (сукупність внутрішніх і зовнішніх рушійних сил), що спонукає людину спрямовувати свою діяльність на досягнення певної мети. Тобто, простіше кажучи, якщо в нас є мотивація на якусь дію, то вона спонукає нас до її реалізації, якщо мотивації немає, то або ми нічого не робимо, або дії не приносять нам задоволення.

Як же мотивувати себе но нових звершень та до навчання? Пропонуємо кілька простих, але дієвих кроків.

1.Зрозуміти, для чого тобі потрібно вчитися.

В першу чергу необхідно усвідомити, що це твій власний вибір, не нав’язаний кимось, а зроблений самостійно. Тільки відчувши свободу вибору, можна вірно визначитися з орієнтирами. Якщо це власний вибір, значить він до чогось повинен призвести? Коли ліньки вчитися, варто подумки сказати собі щось типу: це підвищить мою кваліфікацію і відкриє нові горизонти для самореалізації. Наприклад, вивчивши іноземну мову, можна буде знайти більш цікаву і високооплачувану роботу і т. п.

Також можеш спробувати використовувати 3 простих правила для підвищення мотивації до навчання:

Зрозуміти свої бажання. Якщо ти навчаєшся в університеті або намагаєшся мотивувати себе до підготовки до екзаменаційних предметів в школі, запитай себе: «Мені подобається цей предмет?». Нормально, якщо в цілому дисципліна тебе цікавить але її складність лякає. Ненормально, якщо ти відчуваєш до предмету щиру відразу. В останньому випадку мотивувати себе на його вивчення не вдасться – ставкороткострокові завдання і вирішуй їх. Важливо займатися тим, що тобі дійсно подобається.

Усвідом вигоди. Створи мотиваційний лист – напиши всі переваги, які тобі дасть успішне навчання (повагу вчителів та однокласників, успішна здача іспитів, вступ до ВНЗ або захист дипломної роботи, перспективна робота, можливість переїхати в інше місто або іншу країну, шанс отримати високооплачувану спеціальність). Вигоди повинні бути конкретними, чи не абстрактними.

Розбий великі цілі на дрібні завдання. У навчанні дуже важливо прослідковувати динаміку власних успіхів. Тому необхідно розбити велику ціль (наприклад, вивчення англійської мови) на дрібні завдання (наприклад, знання 1000 слів, часів і так далі) і досягати їх. Кожне досягнуте завдання повинне заохочуватися і якщо ти не отримуєш винагороду ззовні, то організуй його для себе самостійно.

2.Правильно розпоряджайся своїм часом. Намагайся вчитися і відпочивати за складеним режимом. Наприклад, відразу після занять не приходити і сідати за комп’ютер, а сідати за кухонний стіл, їсти, потім йти робити уроки та завдання, а ввечері виходити гуляти.

3.Розвивай у собі силу волі. Часом трапляється так, що ніяка мотивація не здатна змусити почати вчитися. У таких випадках є лише одна порада: «Стисни зуби, збери силу волі у рученьки і почни! Не тому, що так хочеться, а тому, що ТРЕБА»! Таким чином, ти будеш розвивати у собі силу волі, яка в майбутньому ще не раз стане у нагоді. Бо багато ще буде життєвих ситуацій, хай це буде студентське життя чи робота, коли так не хочеться, а треба!

5 ефективних способів знайти силу волі:

1.Найскладніші справи краще робити з ранку – починай заняття відразу після сніданку.

2.Хвали і підбадьорюй себе, постійно повторюй: «Я можу це зробити, я це зроблю».

3.Заохочуй себе – купи собі щось бажане за успішно складений тест, вирушай в кіно або кафе після чергової «п’ятірки», дозволяй собі трохи більше приємного саме в дні локальних перемог.

4.Заспокоюй себе – в стресові моменти наш організм включає режим автопілота, тому дихай свіжим повітрям, пий ароматний чай і практикуй позитивне мислення.

5.Забезпеч здоровий сон – він дасть достатньо енергії і сил для ефективної роботи.

Також не зайвим буде прочитати пару книжок з розвитку сили волі.

4.Не дозволяй прокрастинації заволодіти тобою.

По суті прокрастинація є схильністю до постійного відкладання справ, зокрема, важливих і термінових. Серед причин цього стану низька самооцінка, перфекціонізм, дух протиріччя і токсичні психологічні установки.

Універсального способу боротьби з прокрастинацією не існує – доведеться пробувати всі існуючі методики і шукати ту, яка підійде саме тобі.

Найбільш ефективні техніки:

Категоризація. Пропонується розділити всі справи на «важливі і нетермінові», «важливі і термінові», «неважливі і термінові», «неважливі і нетермінові». Усвідом важливість і терміновість всіх справ, якими ти займаєшся. Примусь себе поставити на перше місце справи з 1-й і 2-ї категорії, заощадивши час на перших двох.

Виховання працьовитості. Тут необхідно навчитися отримувати задоволення від занять в школі або в університеті, а також позбутися від «духу протиріччя». Обов’язок вчитися тобі не нав’язують – це твій вибір.

Тайм менеджмент. Ми вже згадували про нього вище, але в цій позиції теж важливо про нього згадати. Якщо у тебе виражені проблеми з плануванням часу – почни розписувати свій день. Заплануй всі необхідні справи і виділи на них певну кількість часу з урахуванням можливих затримок і перерв на відпочинок.

5.Найскладнішим моментом у навчанні є перший крок, початок процесу. Зізнайся собі, як часто бувало так, що ти відтягував виконання завдання до останніх годин? Напевно, дуже часто, адже завжди знаходяться справи, які здаються важливіше навчання. Почати робити домашнє завдання завжди складніше, ніж його закінчити. Адже так? Головною причиною складного старту є банальна лінь. Домашня робота може виявитися справою на 15 хвилин, але за неї треба ж сісти, почати думати, та як же цього не хочеться робити. Чим швидше ти подолаєш в собі лінь, тим швидше почнеш добре та результативно вчитися.

У підсумку зазначимо, що насамперед важливо зрозуміти, що таке психологія людини, знати свої бажання, знайти мотивацію, позбутися від прокрастинації і навчитися організовувати себе. Почни з маленьких кроків вже зараз і вже сьогодні ввечері ти відзначитимеш завершення свого першого ефективного дня.

Автор: журналістка, менеджерка із комунікацій Центру «Ейдос» Тетяна Кавуненко

Проект «Агенти Змін», в рамках якого було підготовлено матеріал, реалізують: Центр політичних студій та аналітики «Ейдос», Національний Центр «Мала Академія Наук України», Благодійний фонд «Агенти змін», Молодіжна ініціатива «Серце в долоньках» за фінансової підтримки Фонду Демократії ООН (UNDEF) впродовж 2018-2020 років.

поділитися: