Вплив спорту на роботу мозку: міф чи реальність?

25 Лютого 2020

В умовах 21 століття, коли більшість людей, веде сидячий та малорухливий спосіб життя, необхідно виділяти час для заняття спортом, щоб елементарно підтримувати своє тіло і розум в тонусі. Відомо, що заняття спортом, вранці, підвищує продуктивність на весь день.

Тренування, прогулянки на свіжому повітрі, активний відпочинок, якісний сон, спілкування з друзями і близькими, хобі і здорова дієта – насправді все те, що робить наше життя насиченим і цікавим, а також покращує когнітивні здібності.

Як фізичні вправи впливають на роботу мозку?

Згідно із результатами дослідження PISA 2015 Results (Volume III): Students Well-Being. Students physical activities and eating habits, країни, в яких учні шкіл та студенти виконують більше помірних фізичних активностей, схильні показувати кращі резульатати під час тестування. Учні, які не залучені до фізичної активності отримують нижчі оцінки з наукових дисциплін, ніж учні, які займаються спортом від одного до шести днів на тиждень.

Дослідники також виявили, що діти та студенти вирішують швидше і з вищою точністю більшість розумових задач після сесії фізичних вправ. Найбільш правдоподібним поясненням є те, що учні з нижчими академічними здібностями відвідують школи, які забезпечують більше годин фізкультури, або відвідують факультативи.

Вправи стимулюють створення нових клітин у мозку. Це дає довгостроковий ефект. Але є і ефект, який ви відчуваєте відразу ж після тренування. Він пов’язаний з виділенням нейротрансмітерів, відповідальних за гарний настрій, активність і стійкість до стресів. Їх ще називають “гормонами щастя”.

Крім того, освоєння нового завжди корисно для мозку. Адже нудьга й одноманітність погіршують когнітивні здібності. А різноманітні фізичні вправи можуть навантажити рецептори і змусити мозок вирішувати нові завдання.

Помірно інтенсивні вправи мають чудову здатність стимулювати ріст клітин “раціонального мозку”, а так само качають довготривалу пам’ять і здатність аналізувати інформацію і приймати правильні рішення. Такий ефект дають, наприклад, заняття на петлях TRX із помірною інтенсивністю.

Фізкультура і гімнастика

Будь-які гімнастичні вправи, ЛФК покращують роботу мозку, оскільки, так чи інакше підсилюють кровообіг.

Ходьба

Ходьба на свіжому повітрі подвійно корисніша: кисню до клітин надходить ще більше, він і якісніше, ніж ходьба по торговому центру або біговій доріжці. Свіже повітря дає моментальний ефект: якщо ви тривалий час працюєте над якоюсь задачею, варто просто пройтися, щоб отримати «просвітлення».

Плавання

Плавання навантажує всі м’язи. До того ж, це одне з найбезпечніших занять, які можна виконувати всім.

Йога

Завдяки статичним вправам, вдається створити нейром’язовий зв’язок, а спеціальні техніки дихання принесуть кисень в мозок швидше.

І ще один загальновідомий факт, який являється відмінним аргументом на користь спорту – тренування зміцнюють імунітет.

У людей, що займаються спортом (навіть у непрофесійних спортсменів) здоров’я в рази міцніше, ніж у тих, хто не займається ним. І це неспроста: заняття спортом покращують роботу серця, нормалізують кров’яний тиск, позитивно впливають на всі життєво важливі системи організму, а також покращують мозкову активність.

Після фізичного навантаження Ви спите міцніше

Брак сну підвищує ризик багатьох захворювань, від ожиріння до раку. Щоб підвищити якість сну, в денний час потрібно викладатися по повній. За даними журналу Clinical Sports Medicine, тренування після полудня піднімає температуру тіла, яка знову знижується приблизно до того часу, коли Вам пора на бічну, виступаючи додатковим сигналом для мозку про те, що прийшов час сну.

Фізкультура заряджає енергією

Чим більше енергії Ви витрачаєте, тим більше отримуєте. Фізичне навантаження збагачує тканини Вашого організму киснем і поживними елементами, що підвищує Ваш рівень енергії. Неспроста зарядка так називається: роблячи вправи, Ви заряджаєтеся.

Відвідування спортзалу зміцнюють самооцінку

Незадоволені своєю формою? У спортзалі з Вами станеться чудесне перетворення, як у фізіологічному, так і в психологічному сенсі. За даними Journal of Health Psychology, викид ендорфінів, супутній фізичним вправам, змінює хід Ваших думок: навіть якщо Ви не станете атлетом, Ваше ставлення до власного тіла зміниться в кращу сторону.

Спорт зміцнює опорно-руховий апарат

Фізичні навантаження збільшують силові покази м’язів і мускулів, кістки стають більш стійкими до навантажень. Регулярні тренування сприяють збільшенню енергетичних речовин у складі м’язових тканин, покращують кисневе харчування м’язів, утворюються нові кровоносні капіляри. Заняття спортом перешкоджають розвитку захворювань пов’язаних з органами опорно-рухової системи.

Завдяки регулярній фізичній активності людина стає впевненiшою в собі, зібранішою, «приводить до ладу» стосунки з іншими людьми. І пам’ятайте: почати займатися спортом ніколи не пізно. Головне – бажання робити це регулярно.

Автор:

журналістка, менеджерка із комунікацій Центру «Ейдос» Тетяна Кавуненко

Проект «Агенти Змін», в рамках якого було підготовлено матеріал, реалізують: Центр політичних студій та аналітики «Ейдос», Національний Центр «Мала Академія Наук України», Благодійний фонд «Агенти змін», Молодіжна ініціатива «Серце в долоньках» за фінансової підтримки Фонду Демократії ООН (UNDEF) впродовж 2018-2020 років.

поділитися: