Центр “Ейдос” запускає новий проект для підлітків з основ громадянської активності

23 Квітня 2018

Проект «Підлітки змінюють громади в Україні через громадянську освіту» реалізовується Центром політичних студій та аналітики «Ейдос» у тісному партнерстві з Національним Центром «Мала Академія Наук України», Молодіжною ініціативою «Серце в долоньках», Благодійною фундацією «Діти надії та любові».

Метою проекту є популяризація неформальної громадянської освіти, зміцнення потенціалу молоді шляхом навчання в дії та підвищення залученості до процесу прийняття демократичних рішень у своїх громадах.

Громадянська обізнаність

У вересні 2017 року був прийнятий новий Закон України «Про освіту», що закріпив поняття громадянської освіти. Наразі триває робота над Концепцією розвитку громадянської освіти в Україні. Однак, незважаючи на відносний прогрес у законодавстві, практичні інструменти впровадження громадянської освіти ще досі нереформовані. Тому сьогодні найбільш дієвим способом сприяння участі молоді у громадських та політичних процесах є розвиток неформальних освітніх проектів. Останніми роками ми можемо спостерігати появу багатьох цікавих ініціатив, що залучають школярів та студентів до громадського життя.

Варто, зокрема, згадати Українську академію лідерства, Програму Британської ради «Активні громадяни», Майстерню громадської активності та Майстерню сільських ініціатив від ГО «Інша Освіта», Школу громадянської і волонтерської участі та патріотичного виховання «Агенти змін».

З метою забезпечення сталості ініціатив із громадянської освіти, ми вбачаємо необхідність у системному методологічному супроводі проекту, що розпочався, та співпраці із органами державної влади для надання рекомендацій щодо можливості впроваження методик та освітніх прийомів, що будуть реалізовані в проекті, до формальної програми навчання.

Громадянська активність

Центральною активністю нового проекту є тренінговий курс «Агенти змін. Діти», що є масштабованим проектом Школи «Агенти змін», який  був заснований в 2015 році директором БФ «Діти надії та любові»  Катериною Клюзко. З 2016 року  Школа «Агенти змін» була затверджена Міністерством освіти і науки України як один з напрямків позашкільної освіти в рамках Всеукраїнських наукових профільних шкіл Малої академії наук України.

Комплексна, орієнтована на конкретні дії тренінгова програма складається з 4-х етапів та має на меті залучити 125 підлітків з усіх регіонів України. Навчання буде проходити в Києві, Львові, Полтаві та Вінниці. Під час неформального навчання підлітки отримають знання про громадянське суспільство, цілі сталого розвитку, процеси державотворення, волонтерство та підприємництво, здобудуть навички створення  та управління проектами. Пройшовши навчання, юні «Агенти змін» реалізують проекти, спрямовані на розвиток громад та покращення їх соціального середовища.  Адже громадянська освіта для молоді повинна бути орієнтована на дії, що призведе до  реалізації конкретних ініціатив.

Громадянська залученість

Більшість жителів України (49 % ) вважають, що жодним чином не можуть вплинути на життя у своєму місті чи селі, а ще 31 % переконані, що можуть лише незначною мірою, як показує дослідження, підготовлене Київським міжнародним інститутом соціології для ПРООН в Україні у 2016 році.

Розуміти, як працює твоє місто, звідки надходять кошти до бюджету, хто ними розпоряджається та на що їх спрямовує, як брати участь у прийнятті рішень на місцях – це ще один тематичний напрямок нового проекту. Підлітки, що вже реалізують ініціативи на місцях та продемонструють особливу зацікавленість у громадських та політичних процесах свого населеного пункту, проведуть комплексні дослідження «Як працює моє місто», що буде пояснювати та відображати зростаючу відповідальність громад за їх розвиток у контексті реформи децентралізації в Україні.

Ми сподіваємося, що проект «Підлітки змінюють громади в Україні через громадянську освіту» стане першим системним прикладом розвитку громадянської освіти в Україні, заснованим на практичній залученості молоді до громадських та політичних процесів шляхом підвищення обізнаності та розвитку потенціалу неформальної громадянської освіти.

Проект «Підлітки змінюють громади в Україні через громадянську освіту» реалізовується за фінансової підтримки Фонду Демократії ООН (UNDEF).

поділитися: