Безпека в Інтернеті: як захистити себе і не стати жертвою зловмисників?

7 Лютого 2020

В час тотальної діджиталізації та розвитку інформаційних технологій все більш важливого значення набуває інформація.  Усе частіше нам потрібно володіти швидкими й точними даними з різних питань та сфер життя. Причому, своєчасність отримання потрібної інформації стає надзвичайно важливою. У цей час найбільш зручним способом одержання й передачі різноманітної інформації є використання мережі Інтернет.

Саме з Всесвітньої павутини ми черпаємо інформацію для навчання, шукаємо в мережі розваги, переглядаємо фільми, скачуємо книжки, купуємо різноманітні товари та оплачуємо безліч послуг.

Сьогодні ми ділимося з Інтернетом майже всіма аспектами нашого життя. Та чи можемо ми бути впевнені, що наші персональні дані в мережі Інтернет стовідсотково будуть захищенні?

Перше і головне правило – відповідально ставитися до публікації і передачі будь-яких персональних даних. У законодавстві України так називають будь-яку інформацію, яка допомагає визначити особистість користувача. Тобто персональними даними може бути: ім’я та прізвище, дата та місце народження, сімейний стан, паспортні дані, професія тощо. Разом із тим, паролі та аккаунти не являються персональними даними, адже не несуть ніякої конкретної інформації про особу. Але можуть бути використані у скоєнні віртуальних злочинів.

Дата народження – така ж важлива одиниця інформації, як і адреса домашнього проживання чи ім’я. Завдяки ній злочинці можуть легко зламати особистий аккаунт чи банківський рахунок. Особливо, беручи до уваги кількість людей, які використовують дату свого народження  у якості пароля до банківської картки. Такі незаконні махінації розквітають щодня.

Також експерти радять видаляти геолокації з ваших особистих постів задля забезпечення власного захисту.

Прикріпляти до свого персонального, а тим паче до бізнес-аккаунту, мобільний номер телефону – звичайна практика, досить зручна та розповсюджена. Проте, і тут є певні небезпеки, адже номер телефону може посприяти злому персональної сторінки для використання облікового запису.

Не варто ділитися фотографіями своїх посадкових талонів в аеропорту, світлинами паспорту чи водійських прав. Звісно, вашій аудиторії в Instagram та Facebook надзвичайно цікаво, куди саме ви відправляєтеся у відпустку, але воно того не варте. Штрихкод вашого посадкового талону – унікальний і може використовуватися для пошуку особистої інформації, яку ви надали авіакомпанії. Фотографії документів – це у будь-якому випадку погана ідея, на кшталт зеленого світла інтернет-шахраям.

Нікому не передавайте ваші паролі від облікових записів. І самі паролі мають бути надійними, відмовтесь від стандартних “1234” чи “0000”. Багато сервісів навіть не пропускають такі паролі, а вимагають, аби там були великі літери та побільше символів.

Безкоштовні мережі в кафе чи кінотеатрах є чудовою можливістю для зловмисників. Програми, які дозволяють слідкувати за вами, є у вільному доступі. Тож важливі операції краще проводити лише за перевіреного з’єднання з Інтернетом.

Не варто скачувати додатки із неперевірених джерел. AppStore і Google Play не гарантують безпеки усіх своїх додатків. Однак, щоб потрапити в каталог, усі програми проходять тривалі перевірки. Якщо скачувати програми із сумнівних джерел – ми самі наражаємось на небезпеку.

Завжди перевіряйте правильність адреси веб-сайтів, на яких ви виконуєте якісь фінансові операції або вводите конфіденційну інформацію. Часто шахрайські (фішингові) сайти мають адреси дуже схожі на адреси реальних веб-сайтів, але відрізняються, наприклад, однією літерою.

Стежте, щоб ваше програмне забезпечення було оновлене. Переконайтеся, що на всіх пристроях завжди використовується остання версія програмного забезпечення. Результати опитування Harris Poll показують, що в той час як 79% респондентів заявили, що розуміють важливість оновлення програмного забезпечення, одна третина людей сказала, що вони оновлюють свої програми нерегулярно або не впевнені, оновлюють їх чи ні. Деяке програмне забезпечення, наприклад Chrome, буде оновлюватися автоматично, тому вам ніколи не доведеться турбуватися про це самостійно. В інших службах, які надсилають повідомлення, коли настає час для оновлення, не натискайте «нагадати мені пізніше» – краще приділіть трохи часу, щоб відразу встановити ці оновлення.

Зробіть ще один крок, встановивши двоетапну перевірку. Налаштування двоетапної перевірки значно зменшує ймовірність того, що хтось отримає неавторизований доступ до вашого облікового запису. Двоетапна перевірка вимагає від вас виконати ще одну дію для входу в свій аккаунт, крім імені користувача та пароля. Приклади другого кроку перевірки включають шестизначний код, згенерований програмою, підказку, отриману на надійному пристрої, або використання фізичного ключа безпеки.

Систематично дотримуючись цих простих правил ви зможете убезпечити своє перебування в Інтернеті та значно зменшити ризики стати жертвою шахраїв.

 

Автор: журналістка, менеджерка із комунікацій Центру «Ейдос» Тетяна Кавуненко

Проект «Агенти Змін», в рамках якого було підготовлено матеріал, реалізують: Центр політичних студій та аналітики «Ейдос», Національний Центр «Мала Академія Наук України», Благодійний фонд «Агенти змін», Молодіжна ініціатива «Серце в долоньках» за фінансової підтримки Фонду Демократії ООН (UNDEF) впродовж 2018-2020 років.

поділитися: